Puzzle dla dorosłych

Ile lat mają puzzle? 

Choć kojarzą nam się nowocześnie, puzzle mają długą historię. Ich początki sięgają 18 wieku. Pierwsze układanki pełniły funkcję dydaktyczną. Były po prostu podzieloną na małe elementy mapą. Taka zabawa pomagała nauczyć się geografii i zdobyła dużą popularność. Osobą, która wpadła na pomysł ich produkcji był John Spilsbury, Anglik mieszkający w Londynie, który pracował jako kartograf i grawer. Z czasem metoda nauki polegająca na układaniu pasujących do siebie elementów spopularyzowała się i zaczęto stosować ją do nauki innych przedmiotów. Rozwój techniki i pojawienie się dokładniejszych i bardziej precyzyjnych pił włośnicowych umożliwiło dzielenie ich na coraz mniejsze elementy. Początek XX wieku to już maszynowa produkcja puzzli i traktowanie ich jako przyjemniej rozrywki. 

Puzzle dla dzieci, Puzzle dla dorosłych nowość

Obecnie puzzle są bardzo popularną formą spędzania czasu. Używają ich dorośli i dzieci. Mogą przybierać formę bardzo prostą jak i wyrafinowaną, wieloelementową. Często wymagają bardzo dużego skupienia i wielu godzin poświęconych na pracę. Na początku XXI wieku pojawiły się puzzle on-line. Organizowane są konkursy w układaniu ich na czas. Największymi puzzlami, które zostały oczywiście wpisane do księgi rekordów Guinnessa są te zajmujące powierzchnię 14,85×23,20 m . Ułożyli je studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Wietnamie. Aby mogły zostać ułożone trzeba było użyć do tego celu podłogi w hali sportowej. Największe podstępne w sprzedaży puzzle składają się z olbrzymich części o wymiarach 544×192 każda. 

Puzzle jako spersonalizowana pamiątka i prezent

Obecnie wiele firm oferuje puzzle, które mogą zostać wyprodukowane ze wzorem przesłanym przez klienta. Gros osób korzysta z tego pomysłu przy okazji rożnych uroczystości, wręczając układankę ze specjalnym zdjęciem jako prezent. Niejedna babcia ucieszy się wszak na taki prezent ze zdjęciem wnuka. Jest to możliwe dzięki termosublimacji i drukowi atramentowemu. Pozwala to na relatywnie niskie koszty takiej indywidualnej usługi.